Avukat Olmak İçin 10 Sebep

Avukat olmak hem ülkemizde hem de dünyada her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. Daha çok küçük yaşlardan bu yana gerek aile büyüklerinin gerekse eş dostun sürekli tavsiye etmiş olduğu mesleklerden biridir. Ama sizlerinde bildiği gibi avukat olmak o kadar da kolay bir iş değil. Hem zaman açısından ( hukuk fakültesi zorlukları, staj dönemi ve diğer işlemler sonrasında bugün avukat olmak istiyorum derseniz en erken 5 yıl sonra avukat olabilirsiniz) hem de sürekli değişen yasalar yüzünden (avukatların staj süresi uzatılsın, stajyer avukatlar için sınav uygulaması ve diğer benzeri uygulamalar) avukat olmasak da olabilir gibi söylentiler de bulunabilirsiniz. Tabi ki her meslek dalının hem zor hem de kolay ve cezbedici yönleri vardır. Bu yazımızda özellikle avukat olmayı düşünen ama tereddütleri olanlara seslenmek istedik.

Avukat Olmak İçin 10 Sebep

1. Yüksek Potansiyelli Kazanç

Avukat Olmak - Yüksek Potansiyelli Kazanç

Avukat Olmak – Yüksek Potansiyelli Kazanç

Avukatlık meslek grubu olarak en yüksek kazanca sahip olan mesleklerden bir tanesi. Bir Amerikan şirketi tarafından yapılan araştırma sonucunda, dünya çapında ki avukatların yıllık ortalama getiri 110.590,00 $ şeklinde. Diğer meslek grupları baz alındığında oldukça yüksek bir rakam. Tabi bu sadece ortalama. Biraz daha yüksek kademeli ve ticari yönlü olarak avukatlık mesleğinizi icra etmeye çalışırsanız, milyon dolarlık kazançlara da ulaşmanız olası. Çalışma hayatınıza büyük hukuk bürolarında başlamanız durumunda hem daha yüksek bütçeli müvekkiller ile tanışabilir hem de çok daha yüksek rakamlı maaşlarla iş hayatınıza başlayabilirsiniz.

2. Prestij

Avukat Olmak - Prestij

Avukat Olmak – Prestij

Nesiller boyunca avukatlık yüksek prestijli meslek dallarından biri olmuştur. Yüksek maaşlar, şaşalı hayatlar, yüksek mevkilerde ki dostluklar ve her daim ihtiyaç duyulan bir insan olunması, insanların gözünde avukatları her zaman otoriter ve saygı duyulan kişiler olarak anılmasını sağlamıştır. Günümüzde de aynı prestij ile beraber devam eden avukatlığın keyfini çıkarmayı unutmayın !

3. Diğer İnsanlara Yardım Etme Fırsatı

Avukat Olmak - Diğer İnsanlara Yardım Etme Fırsatı

Avukat Olmak – Diğer İnsanlara Yardım Etme Fırsatı

Avukatlık meslek olarak son dönemlerde biraz da emperyalist bir havaya sokulmaya çalışılsa da genel anlamda sosyalist bir meslek dalıdır. Zor durumda ki kişilerin hakların korunması ve savunulması avukatlığın en tatmin edici özelliklerinden biridir. Herkesin bildiği gibi her kişinin istemese dahi bir avukat vardır. Bu durumda da ekonomik gücü kısıtlı olan insanlar bile adalet karşısında birdir ve herhangi bir avukattan yardım alarak zor durumundan kurtulabilir. Bunun yanı sıra yasalar ile iç içe olunması sayesinde kamusal anlamda büyük katkıların yapılabilineceği bir gruptur. Bunların yanı sıra yüksek gelir elde edilmesi durumunda farklı vakıf ve dernekler altında, ekonomik gücü düşük olan insanlara katkıların sağlanması da söz konusu olabilir.

4. Fikir Kapışmaları

Avukat Olmak - Fikir Kapışmaları

Avukat Olmak – Fikir Kapışmaları

Avukat olmak için diğer mesleklere göre bir miktar daha fazla yaratacılığa sahip olmanız gerekir. Son dönemde özellikle teknoloji firmalarında dikkat çeken “brain storming” (beyin fırtınası) ve “Intellectual Challenge” (fikir kapışmaları) kavramları hukuk dünyasında yıllardır yer almaktadır. Hukuk sektör olarak fikirlerin çarpıştığı, yaratıcılığın yüksek olduğu ve daha entellektüel insanların görev yaptığı işlerden biridir.

5. Çeşitli Uygulama Alanları

Avukat Olmak İçin 10 Sebep - Çeşitli Uygulama Alanları

Avukat Olmak İçin 10 Sebep – Çeşitli Uygulama Alanları

Avukatlık ruhsatnamesi almanız, tamam ben avukat oldum ve her türlü sorunu çözebilirim anlamına gelmiyor. Hukuk fakültesinde de göreceğiniz gibi bir çok hukuk dalı var. Bu dallardan birinde uzmanlaşmanız her zaman size fayda sağlayacaktır. Hukuk dalı olarak bir çok alanın olması hem sizleri monotonluktan uzaklaştıracak hem de çok daha farklı alanlarda çalışmanıza yardımcı olacaktır.

6. Çalışma Ortamı

Avukat Olmak - Çalışma Ortamı

Avukat Olmak – Çalışma Ortamı

Hukuk büroları çalışma ortamı açısından yüksek kaliteye sahiptir. Modern ve rahat çalışılabilir iş ortamı sayesinde verimlilik de üst düzeyde yer alır. Özellikle büyük hukuk bürolarının çalışma ortamları görülmeye değer. Özel yemekhanelerden, sosyal alanlara, spor salonlarından özel etkinliklerin yapıldığı alanlara kadar geniş bir yelpazede mükemmel çalışma ortamı sunmaktadır. Yüksek kaliteli iş ortamında çalışmak istiyorsanız avukatlık tam size göre bir meslek dalı olacaktır.

7. Aktarılabilir Yetenekler

Hukukçu Olmak - Aktarılabilir Yetenekler

Hukukçu Olmak – Aktarılabilir Yetenekler

Hukuk fakültesi mezunu olduktan sonra illa ki avukat olmanız gerekmiyor. Veya avukat olsanız dahi sadece duruşma avukatlığı yapmanız gerekmiyor. Bir çok farklı seçeneğe sahipsiniz ve bu seçeneklerin tümü aynı yasa çerçevesinde şekillendiği için yetenek ve birikimlerinizi farklı iş kollarına rahatlıkla aktarabilirsiniz. Örneğin hukuk fakültesi mezunu olduktan sonra hukuk sektörüne avukat olarak başladınız. İlerleyen yıllarda fikrinizi değiştirdiniz ve hakim veya savcı olmaya karar verdiniz. Böylelikle mevcut meslek etiketinizi değiştirebilir ve tüm birikiminizi yeni işinize rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

8. Küresel Etki

Dünya Çapında Avukat - Küresel Etki

Dünya Çapında Avukat – Küresel Etki

Avukatlar yapmış oldukları bir çok devrim ile dünya çapında etki oluşturmayı başarmışlardır. Tüm dünya ülkeleri belirli bir yasa ile yönetilmektedir ve bu yasalar üzerinde yapılacak köklü değişimler diğer ülkeleri de etkileyebilir ve küresel bir etki yaratarak global anlamda değişimlere yol açabilir. Köleliğin kaldırılmasın da en büyük pay sahibi olan meslek grubu kim ne derse desin avukatlardır. Köleliğin kaldırılması dünya çapında bir etki yaratmıştır. Böylece dünya tarihinde kolay kolay unutulmayacak anları yaratabilirsiniz.

9. Esneklik

Hukuk - Esneklik

Hukuk – Esneklik

Avukatlar neredeyse işleriyle ilgili her konuda yüksek esnekliğe sahiptir. Çalışma saatleri, vekalet ücretinin belirlenmesi, müşteri ve uygulama alanları seçmek gibi bir çok konuda yüksek esnekliğe sahiptirler. Son dönemde yapılan teknolojik gelişmeler sayesinde, ofise de bağlı kalınmaksızın diledikleri yerden tüm işlerini idare edebilmekte ve yönete bilmektedirler. Örneğin KolayOfis Hukuk Otomasyon Sistemi kullanan bir avukat internetin olduğu her yerden hukuk yazılımını kullanabilir. ( KolayOfis Hukuk Otomasyon Sistemi )
Bu sayede ofis dışında da her türlü bilgiye ulaşabilir, dosyaların son durumunu kontrol edebilir, müvekkilinize yapacağınız sunumları sanal ortama taşıyabilir, kısacası ofis içinde yapmış olduğunuz her türlü işlemi ofis dışında da rahatlıkla yapabilirsiniz. Esneklik anlamında teknoloji ile buluşma ve hali hazırda rahat çalışma ortamı avukatlığın en büyük artılarından biridir diyebiliriz.

10. Diğer Sebepler

Diğer Sebepler

Diğer Sebepler

Yukarıda saymış olduğumuz Avukat Olmak İçin 10 Sebep listesinin dışında buraya sığdıramayacağımız kadar sebebi ekleyebiliriz. Müvekkil görüşmeleri ve duruşmalar için tüm Türkiye ‘yi hatta dünyayı gezebilirsiniz. Çok özel restoranlar da davetlere katılabilir veya misafir edilebilirsiniz. Hukuk fakültesi mezuniyeti sayesinde yeni bir vizyon, analitik düşünce, daha akılcı ve eleştirel yaklaşıma kavuşabilirsiniz. Diğer sebeplere sizler de yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz.

Bir avukat olmayı düşünüyorsanız Avukat Olmak İçin 10 Sebep başlıklı yazımızı okumanız sizler için yeterli olacaktır. Güzel bir kariyer, şaşalı ve monotonluktan uzak bir hayat, bilimsel ve entellektüel bir yaşam hukuk sektöründe sizleri bekliyor.

8 cevaplar
 1. mustafa
  mustafa says:

  Bu yazıyı okuduktan sonra avukat olmak için yeteri kadar sebebimiz var artık :)) hukuk okumayı düşünenlere bire bir

  Yanıtla
 2. Hayattan Tekme Yemiş Kiz
  Hayattan Tekme Yemiş Kiz says:

  Sinirlerim tepeme yükselsyieo meslek secemiyoruk arkadaslar cidden mroralim cok vizuluyor yazi yazamisyroum ellerim titriyo tmci olcam?

  Yanıtla
 3. muge
  muge says:

  Hayal aleminden bir yazı olmuş bu. İcra haciz, adliye, mahkeme, hakim avukat iletişimi, avukat, adliye çalışanı iletişimi, muvekkilden parasını alamayan avukatlar, avukatların en zor sartlarda mesleklerini yaptıgı. .vs. bunlardan bahsedilmemiş. Sanki herkes mezun olunca Bill Gates in oyuncaklı şirketlerinde bi yandan rapor hazırlarken, çalışırken bi yandan da spor salonunda sporlarını yaptıkları gibi rahat bir izlenim verilmiş. Sanırsın ki, avukatlar muvekkilleriyle hep big chefs te toplantı yapıyor, haftasonu Paris e, yazın Miami ye gidiyorlar. .

  Yanıtla
  • Mehmet
   Mehmet says:

   En doğru ve gerçekçi yorum bu olmuş. Mesleğimiz çok güzel, ama bir o kadar da yorucu ve stresli. Bu sayılanların birçoğunun gerçekle ilgisi dahi yok, ama neredeyse hiç bahsedilmemiş olan manevi tatmin hususu oldukça önemli şahsen benim için. Belki çok zor, stresli ve yıpratıcı olsa da iyi ki avukatım. Saygılar.

   Yanıtla
 4. anonim
  anonim says:

  ben küçüklüğümden beri avukat olmak istiyordum ve şimdi avukatım bu yazıyı görünce aklıma küçüklüğüm geldi bu arada biz zengin bir kişinin davasına gittiğimiz zaman 10milyon dolardan aşağı para almıyoruz

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir