AİHM İkinci Türk Kadın Yargıç - 3

AİHM İkinci Türk Kadın Yargıç

22 Ocak 2008 yılında AİHM’e ilk defa bir Türk Işıl KARAKAŞ yargıç olarak seçildi. Görev süresinin bitmesine 3 yıl kala AİHM üyeleri kendisini bu sefer bölüm başkanı olarak seçti. Bölüm başkanı seçildiğinde ise 1 yıldır bölüm başkanı yardımcılığı yapmaktaydı. 2014 yılından itibaren ise hem bölüm başkanı hem de yargıç olarak 2017 yılının bitimine kadar görevini icra etti. Böylesine başarılı olan Işıl KARAKAŞ kimdir?


Işıl KARAKAŞ Kimdir ?

AİHM İkinci Türk Kadın Yargıç - 2
AİHM İkinci Türk Kadın Yargıç – 2

Karakaş 8 Aralık 1958 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu olan Karakaş mezun olduğu okulda araştırma görevlisi olarak 1984 ile 1993 yılları arasında çalışmış ve ilk master derecesini de burada almıştır. Biri Fransa’nın Nancy şehrinde bulunan Nancy II Üniversitesi’nde Avrupa Hukuku alanında diğeri ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi olmak üzere 3 farklı üniversitede yüksek lisans yapmıştır. 1990 yılında ise İstanbul barosuna kaydolmuştur. 1999 ile 2008 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi ve dekan yardımcılığı görevleri yapmıştır. Fransa’da bulunan Aix-Marseille III Üniversitesi ve Montpellier II Üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yapmıştır. Akademik kariyeri bu denli dolu olan Karakaş’ın “Ulusalüstü Anayasal Düzen Olarak Avrupa Topluluğu Hukuk Düzeni Olarak Avrupa Topluluğu Hukuk Düzeni Egemenliği” ve “Avrupa Topluluğu Hukuk Düzeni Ve Ulus-Devlet Egemenliği” başlıklı iki kitabı bulunmaktadır. Karakaş akademik çalışmalarını Avrupa Hukuku, insan hakları ve bireysel özgürlükler üzerine yoğunlaştırmış.

Takvimler 9 Nisan 2019’u gösterdiğinde AİHM’e ikinci Türk kadın yargıcı olarak Saadet Yüksel seçildi. 9 yıl süre ile yargıç olarak görev yapacak Saadet Hanım kimdir tanıyalım.

AİHM İkinci Türk Kadın Yargıç – Saadet Yüksel Kimdir ?

AİHM İkinci Türk Kadın Yargıç - 1
AİHM İkinci Türk Kadın Yargıç – 1

1983 yılında Mardin’de dünyaya gelmiştir. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 2006 yılında Avrupa Birliği Hukuku alanında yüksek lisans yapmış. 2011 yılında ise ikinci yüksek lisansını Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yapmıştır. 2012 yılında ise bir kısmını Georgetown Üniversitesi’nden bir kısmını İstanbul Üniversitesinden sürdüğü çalışmalarını bitirerek doktor unvanını almıştır. Katar’da HBKU, ABD’de Harvard gibi dünyanın sayılı üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Yüksel’in 3 bilimsel kitabı ayrıca makale, kitap çevirileri kapsayan 15 eseri bulunmakta. Ayrıca 2018 yılı TÜBA-GEBİP (Türkiye Bilimler Akademisi-Genç Bilim İnsanı Ödülleri) Ödülü sahibidir. Kendisi aktif olarak İstanbul Üniversitesinde Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

http://www.tuba.gov.tr/tr/tuba-odulleri/tuba-ustun-basarili-genc-bilim-insani-odulleri-gebip/2018-yili-tuba-gebip-odulu-sahipleri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir