Apple Avukat Arıyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz günlerde Amerika bölgesi için avukat alımı yapacağını duyurdu. Bir çok farklı kritere ve tecrübeye önem verdiği gözlenen ilişkin pozisyonlar ve detaylar aşağıdaki şekilde yer almaktadır.

Apple Avukat Arıyor

Marka Vekili

Apple Avukat Arıyor -2

Apple ‘ın ilk iş ilanı marka vekilliği üzerine. Marka vekilliği ilanı; Cupertino – California çalışmayı düşünen, 5 – 7 yıl arasında bir tecrübeye sahip olan avukatları ilgilendirebilir. Türk avukatların ilan başvurusunda en çok zorlanacağı bölüm Juris Doctor eğitim seviyesinde avukatların aranmış olması. (Not: Juris Doctor ile ilgili detaylı bilgiye yazının sonunda yer alan ek bilgilendirmeler bölümünden ulaşabilirsiniz.) Gelelim ilanın diğer detaylarına. Apple ‘ın yayınlamış olduğu ek detaylar aşağıdaki şekilde yer aldı.

Dünyanızı Apple ‘da bütün gün çalışarak değiştirebilirsiniz.  Eğer inovasyonu seven bir avukat iseniz, Apple kariyer yapmak için çok önemli bir şans. Apple ‘da çok fazla çalışmanız gerekebilir. Ama maaş dışında yan gelirlere de sahip olabileceksiniz.

Açıklama

Aday işin tüm düzeylerinde çalışabilecek ve mükemmel bir iş zekasına sahip olmalıdır. Ofis içi ve ofis dışında görev alan yerli ve yabancı avukatları iyi şekilde yönetmelisiniz. Kabul edilebilir hukuki risk ile çözümlenmesi güç olan davaları yaratıcı ve efektif yollar ile çözümlemelidir.

Anahtar Nitelikler

 • Aday karmaşık uluslararası anlaşmazlıkları yönetme ve yerleşim anlaşmaları müzakere deneyime sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra uluslar arası düzeyde marka konularında deneyim sahibi olmalıdır.
 • En az bir baro üyeliği olmalıdır.
 • En az dört yıllık deneyim sahibi olmalıdır.
 • Teknoloji ve tüketici elektroniği sektörlerinde deneyimli olmalıdır.
 • Marka açıklığı, kovuşturma ve uygulamaları konusunda tecrübeli olmalıdır.
 • Yüksek seviyede yazılı ve sözlü iletişim becerileri olmalıdır.
 • Müzakereci ve hızlı problem çözücü olmalıdır.
 • Baskı altında yoğun odaklı olarak çalışma yeteneğine sahip olmalıdır.

Eğitim

ABA (American Bar Association) tarafından kabul görülmüş olan bir hukuk fakültesinden mezun olmak.

Ürün Grubu Hukuk Müşaviri

Apple Avukat Arıyor -3

İkinci ilan ise ürün gruplarında meydana gelen hukuki sorunlar baş çözümleyici olmak ile ilgili. Ürün grubu hukuk müşaviri. Marka vekilinde olduğu gibi, Cupertino – California çalışmayı düşünen, 4 – 5 yıl arasında bir tecrübeye sahip olan avukatları ilgilendirebilir. İş ilanı ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki şekilde ifade edilmiş.

Açıklama

Birden fazla takım, program veya organizasyon için, birinci derece hukuk kontak noktası; Apple mühendislik, operasyon ve pazarlama grupları için bir danışman olmak ister misin? Yapılan geliştirmeler için özel sözleşmeler, lisans anlaşmaları ve tedarikçiler ile ilgili kontrat yönetiminde rol almak ister misin? Bunun yanı sıra Apple yönetiminde danışmanlık yapmayı düşünür müsün?

Anahtar Nitelikler

 • Avukatlara yönelik bütün iş ilanları arasında “karmaşık iş anlaşmaları ile müzakere etmek, üst yönetime danışmanlık ve takım çalışmasını kolaylaştırmak” gibi ifadeleri gördüğünü biliyoruz. Bunlara tabi ki ihtiyacımız var. Ama bunun yanında biraz daha fazlasına ihtiyacımız olabilir.
 • Bilgileri damıtarak çok daha yalın hale getirmelisin. Apple basitleştirmesini sağlamalısın.
 • Duygusal zekaya sahip misin? Ne zaman zora gireceğini, ne zaman arkana yaslanman gerektiğini ve ne zaman çıkışa geçmen gerektiğini hissedebilir misin?
 • Taktiksel ve stratejik anlamda en iyisi sen misin? Bir anlaşmayı başarıyla tamamladığında yenisi için kendini daha hazır hisseder misin?
 • Saatte 100 km hızla sağa doğru giderken, bir anda sola doğru yönünü değiştirebilecek esnekliğe sahip misin?
 • Takım içinde ki bütün üyelere aynı ilgiyi gösterebilir misin?
 • Meraklı mısın?
 • İşine karşı tutkulu musun?

Eğitim

California barosunda kayıtlı olan, mükemmel bir akademik kariyere sahip, en az 3 yıl ve üzeri deneyimi olman Apple için yeterli olacaktır. Bununla beraber teknik merakın sana artı katabilir. Ve son olarak açık, net ve ikna edici iletişim tarzı (yazılı ve sözlü) ile birlikte insancıl ve eğlenceli olman sana daha fazla artı katabilir.

Apple Avukat Arıyor ” içeriğini hazırlama aşamasında iken ilan sayısı üçtü. Ancak yazının hazırlanarak sizlere sunulması biraz vakit aldığı için bu rakam maalesef ikiye geriledi. Apple yazımızı hazırlarken ticari işlemleri ile ilgili hukuk müşavirini işe almış bile. Siz de bir gün Apple avukatı olmak istiyorsanız, Apple ‘ın neler istediğini artık biliyorsunuz. Başvurularınızı lawjobs.com adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ama Apple değilde Türk firmaları size daha çok hitap ediyor ise, Türkiye ‘de hizmet veren kurumların avukatlarının neler başardığını da incelemeniz de fayda olacak. En güçlü hukuk müşavirleri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Unutmadan Juris Doctor nedir hemen cevaplayalım. Juris Doctor, dört yıllık lisans eğitimi sonrasında, 90 kredilik bir hukuk eğitiminin tamamlanması ile edinilir. Giriş şartlarının biraz ağır olduğundan ve eğitim göreceğiniz okulun pahalılığından söz edilebilinir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir